Specialitatea casei… victorie în sfertul patru!

basc

Al doilea meci în Liga Națională, a doua victorie pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare.

O victorie care s-a conturat însă abia în sfertul patru…Iar acest lucru pare să devină o obișnuință pentru fetele lui Marius Dobă care au câștigat la fel și la Cluj și în meciul de cupă cu U.

Alba Iulia a început mai bine și a condus după primele zece minute, 13-26. A urmat o revenire spectaculoasă a gazdelor cu Harrison și Solopova în prim plan și la pauză s-a intrat în avantaj, 45-37.
Fără Williams și Lazăr, accidentate, CSM s-a relaxat în sfertul trei și oaspetele s-au apropiat din nou la o singură posesie. Doar că în ultimul sfert am avut pe teren o singură echipă… Solopova, Mandache, Harrison , Green și Baltic au fost de neoprit, iar CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia s-a terminat 79-63, pe sferturi: 13-26, 32-11, 13-18, 21-8. Cu mențiunea că Porchia Green a închis tabela cu un coș de trei puncte în ultima secundă.

Atmosfera a fost una deosebită, cu o sală aproape plină și cu copii de la Academia de baschet a soților Lucian și Eniko Laza bucurându-se din spatele panoului la fiecare reușită a favoritelor.

CSM Satu Mare: Solopova – 19p, Harrison – 19, Mandache – 15, Baltic – 13, Green – 13, Sfîrlea, Szmutku, Uiuiu. Antrenor: Marius Dobă.
CSU Alba Iulia: January – 18p, Radovic – 16, Cutaş – 10, Fodor – 9, Fleming – 8, Omerbasic – 2. Antrenor: Manuel Rodriguez.