Învinși după pauză

=

Plecată în ziua jocului la Târgu Mureș din cauza problemelor financiare, Olimpia n-a rezistat decât o repriză în meciul cu ASA. După 1-1 la pauză elevii lui Ritli au căzut fizic în partea a doua și au pierdut cu 4-2.

Gazdele au deschis scorul rapid în minutul 8 la o gafă a portarului Florin Muntean. Kilyen a centrat iar goalkeeperul echipei noastre a scăpat mingea în plasă. Ai noștri au revenit în joc și după o combinație Vasile Pop- Dumitru Muntean , ultimul egalează în minutul 29 cu un șut de la marginea careului. Din păcate imediat după pauză ASA punctează de două ori prin Candrea min 57 și Sârbu min 62 și rezolvă oarecum problema învingătoarei. Chiar dacă Ritli forțează prin introducerea vârfului Lusamba , tot gazdele sunt mai periculoase. Se face 4-1 în minutul 69. Tot Sârbu îl mai învinge odată pe Florin Muntean. Olimpia nu reușește decât să mai reducă din diferență în minutul 82 când fundașul Cristi Munteanu înscrie pentru 4-2 după o nouă pasă a lui Vasile Pop.Urmează sâmbătă, de la ora 11, un meci acasă pentru Olimpia , cu Dacia Unirea Brăila.ASA TÂRGU MUREŞ – OLIMPIA SATU MARE   4-2 ( 1-1)Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureş – Mureş);Arbitru: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică); Asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Mihaela Ţepuşă (Bucureşti).ASA: Moga – Băjan, Candrea (cpt.), Kilyen, Mendy, P. Iacob, Mijokovic,  Al. Stoica, C. Sîrbu, Petriş, PetraRezerve: Negruşa – R. Iliescu, D. Panait, Onul, Tornyai, Birtalan, CârlejanAntrenor: Marius PopescuOlimpia: Fl. Muntean (cpt.) – Fl. Achim, Hlinca, Cr. Munteanu D. Munteanu, Durus-   R. Rus, Brata, Szasz, Cocian- Vas. Pop,Rezerve: Şuta – Jurj, Villand, Cubaş, L. Vincze, Miholca, LusambaAntrenor: Zoltan Ritli
    Etapa 16Sportul Snagov – Ştiinţa Miroslava 1-0Foresta Suceava – ASU Politehnica Timişoara 2-2Luceafărul Oradea – Pandurii Târgu Jiu 3-1Academica Clinceni – CS Mioveni 3-1Dacia Unirea Brăila – Dunărea Călăraşi 1-1FC Argeş – CS Afumaţi 2-1Chindia Târgovişte – CS Baloteşti 4-1Metaloglobus Bucureşti – AFC Hermannstadt 0-3ASA Târgu Mureş – Olimpia Satu Mare 4-2Ripensia Timişoara – UTA Arad 19:00