Simona Pop le-a purtat noroc!

=

În fața unei săli pline și entuziaste , fetele de la CSM Satu Mare au obținut o victorie importantă în fața Olimpiei Brașov. În fața unei săli pline și entuziaste , fetele de la CSM Satu Mare au obținut o victorie importantă în fața Olimpiei Brașov.

Cu campioana olimpică Simona Pop invitată să dea lovitura de start , CSM Satu Mare a avut ceva emoții doar în primele zece minute. Brașovencele s-au ținut scai de Green & co și au reușit să câștige primul sfert la limită, 20-19.  Au urmat apoi 30 de minute dominate clar de fetele noastre care s-au simțit excelent pe parchet, au evoluat ca o adevărată echipă și au știut să valorifice orice șansă ivită ori greșeală a adversarului. S-a terminat  83-69, pe sferturi: 19-20, 29-16, 14-13, 21-20.

De remarcat evoluția excelentă a Porchiei Green, cu un double –double, 21 puncte și 14 pase decisive plus șase recuperări. De asemenea, Mandache a terminat meciul cu 15 puncte și 10 recuperări, a treia jucătoare cu double-double fiind Williams, 11 puncte plus 10 recuperări. Dar toate fetele , de la Green la Kadar, merită felicitări pentru spectacolul oferit duminică după amiază în sala LPS. De la oaspete , conducătorul de joc, Handfort, a marcat 30 de puncte …doar că baschetul e joc de echipă și e greu de câștigat un meci într-o jucătoare… Urmează pe 3 decembrie derby-ul campionatului cu SEPSI Sfântu Gheorghe.

Din păcate, pivotul Desteny Williams părăsește pe CSM Satu Mare după acest meci. Americanca a primit o ofertă de 25000 dolari pe lună salariu de la fosta ei echipă din Coreea de Sud și va pleca luni seara spre Asia.

Oficialii CSM-ului spun că în câteva zile vor găsi înlocuitoarea pentru Williams.Au jucat:CSM Satu Mare: Green – 21p (6 recuperări, 14 assit-uri), Mandache – 15 (10 recuperări), Baltic – 12, Williams – 11 (10 recuperări), Solopova – 10, Uiuiu – 9, Sfîrlea – 5, A. Pop, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.Olimpia Braşov: Handfort – 30p, Durett – 18, Pesovic – 5, Moraru – 5, Kazlauskaite – 5, Higgins – 4, Irimia – 2,Al Ash Hab, Dumitrache, Pop. Antrenor: Dan Calancea.