Ce meci, ce revenire, ce victorie!

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au obținut o victorie importantă sâmbătă seara în fața celor de la U Cluj Napoca. O victorie venită în prelungiri după un meci în care clujencele au condus din minutul doi și în care au avut avantaj chiar de 15 puncte. Egalarea s-a produs abia în ultimele două minute, iar apoi în prelungiri sătmărencele au strâns rândurile și au câștigat la limită.

În primele 40 de minute rezultatul a fost egal, 83-83 iar în prelungiri diferența a fost de 8-6. Suficient pentru o victorie aplaudată minute bune de publicul venit la sală.Pe sferturi: 91–89 (20:23, 18:20, 21:25, 24:15, 8:6)… A fost prima victorie în campionat după plecarea în Coreea de Sud a lui Williams și primul succes în prelungiri în acest sezon. Cu această victorie CSM Satu Mare revine pe locul doi după ce Alexandria a pierdut la Alba Iulia. CSM Satu Mare va juca marți de la ora 19 acasă în Liga Europei Centrale cu FCC ICIM Arad iar cu o victorie echipa noastră își asigură primul loc în grupa A indiferent de rezultatele ultimelor două meciuri cu Ostrava. Sâmbătă în campionat CSM Satu Mare joacă la Alba Iulia iar apoi pe 28 decembrie acasă cu SCM Timișoara.CSM SATU MARE ( puncte,recuperi, pase decisive) -Miller (11/12/0), Green (21/4/6), Sfîrlea (3/0/1), Uiuiu (3/4/1), Solopova (12/5/5), Lazăr (6/1/1), Mandache (19/2/2), Harrison (16/6/9). Antrenor: Marius Dobă.Univerisitatea Cluj Napoca – (puncte, recuperi, pase decisive): Taylor (21/9/3), Ghizilă (13/3/2), Voica (4/3/3), Vorpahl (26/4/8), Thompson (10/9/6), Părău (2/4/1), Kalusic (13/4/0), Jez. Antrenor: Dragan Petricevic.

Cadouri pentru copii La finalul partidei , cu ajutorul sponsorilor de la Fabrica de ciocolată Wavi din Odoreu , jucătoarele le-au făcut cadouri dulci copiilor de la Centrul de copii din Mărtinești. Aceștia sunt suporteri fideli și încearcă să vină la sală la fiecare meci al CSM ului. Altfel, în tribună la meciul de sâmbătă i-am zărit pe senatorul Gabriel Leș cu familia și pe deputatul Lorand Magyar.