O înfrângere neașteptată!

=

CSM Satu Mare a pierdut al doilea meci la rând în Liga Națională la baschet feminin.      După înfrângerea de acasă din 3 decembrie cu campioana Sepsi a urmat, din păcate, vineri, o a doua, la Alexandria. Trupa din Teleorman a demonstrat încă o dată că parcursul bun de până acum și locul pe podium ocupat la finalul turului nu e o întâmplare. Cu un joc agresiv și cu o eficacitate deosebită la aruncările de la distanță, Alexandria s-a desprins încă din start și la pauză a condus cu 49-40. În ciuda unei reprize secunde mai bune, Mandache &co nu au putut întoarce rezultatul pe tabelă. Chiar dacă CSM-ul s-a apropiat la un punct și în ultimele două minute a avut șansa egalării…Plecarea pivotului Destiny Williams pare că a dereglat mecanismul gândit de Dobă și Boian…Urmează duelul de marți din Liga Europei Centrale cu Marburg de la Satu Mare de la ora 18 din sala LPS. Iar apoi începe returul, cu un prim meci acasă, sâmbătă, de la ora 18, cu U Cluj Napoca. Iar CSM Satu Mare e nevoită să evite alți pași greșiți dacă vrea să termine sezonul regulat pe locul secund în LNBF.  CSBT Alexandria – CSM Satu Mare s-a terminat 79-72, pe sferturi: 25-19, 24-21, 17-18, 13-14.CSBT Alexandria: Bartee – 26p, Amukamara – 26p, Vrancic – 14p, Voicu – 6p, Podar -6p, Cooper – 1p, Mihai, Grbic. Antrenor: Mădălin Piperea.CSM Satu Mare: Mandache – 19p, Harrison – 14p, Solopova – 14p, Green – 12p, Baltic – 6p, Miller – 6p, Uiuiu – 1p, Lazăr, Sfîrlea. Jucătoare nefolosite: Szmutku, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.