More


  Calificarea se joacă la Satu Mare!

  - Advertisement -

  Cu cuțitul la os după umilința trăită în primul meci al play-off- ului, baschetbalistele de la CSM Satu Mare s-au trezit la timp și au egalat situația în duelul cu SCM Timișoara.

  Fetele lui Dobă au intrat extrem de motivate pe parchetul sălii Constantin Jude și nu le-au mai dat nicio șansă bănățencelor. Cu o apărare agresivă ce a reușit să blocheze ”gurile de tun”, Lloyd și Burdgess, și cu un atac mult mai precis, CSM Satu Mare a dominat clar duelul cu SCM Timișoara. Victoria a venit oarecum logic, pe diferența de valoare și de lot dintre cele două grupări. Iar echipa noastră are acum calificarea în semifinale în propriile mâini… Cu meciul decisiv acasă în sala LPS , vineri de la ora 18. Echipa noastră a câștigat toate sferturile, pentru ca la final diferența să fie de 18 puncte.

  După doar două minute, CSM Satu Mare avea 5-0 pe tabelă însă bănățencele au turat motoarele, iar după alte două minute conduceau ele cu 11-5. În cele din urmă Green a transformat o aruncare de la mare distanță, a făcut 14-11 pentru echipa sa (min. 8), iar de atunci CSM a condus până la final.

  Fără Baltic și cu Denson acumulând trei greșeli personale până la pauză, CSM-ul a găsit resurse totuși să fie eficientă sub panou …Următoarele trei sferturi au fost câștigate de sătmărence, iar SCM Timișoara – CSM Satu Mare s-a încheiat 50-68, pe sferturi: 14-20, 14-17, 11-19, 11-12.SCM Timișoara: Brosovszky – 12p, Pane – 10p, Stoiedin – 8p, Lloyd – 6p, Burdgess – 5p, Filip – 4p, A. Pop – 3p, Ardelean – 2p, Ivaschescu. Antrenor: M. ColdeaCSM Satu Mare: Harrison – 18p, Mandache – 15p, Denson – 12p, Green – 11p, Șolopova – 7p, Uiuiu – 3p, Sfîrlea – 2p, Olah, Lazăr, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.

  Rezultate de marți:CSU Alba Iulia – Sepsi (44-96) 57-93ICIM Arad – Olimpia Braşov (66-73) 66-74SCM Timişoara – CSM Satu Mare (82-71) 50-68CSBT Alexandria – “U” Cluj (71-72)  75-78  ULTIMELE ȘTIRI

  Latest Posts

  spot_img
  spot_img