Mircea Donca înscrie din nou pentru Progresul Spartac

=

Mijlocașului sătmărean Mircea Donca îi merge excelent în București. Plecat de la Olimpia la facultate , Mircea nu a renunțat definitiv la fotbal și a semnat cu Progresul Spartac. Iar sezonul trecut cu Donca în prim plan , Progresul a promovat în liga a 3-a fără prea mari emoții.

Iar echipa lui Mircea Donca nu s-a mulțumit doar cu statutul de noupromovată și cu un obiectiv modest , de salvare de la retrogradare. Într- o serie din care Farul Constanța și Unirea Slobozia porneau favorite la promovare, Progresul Spartac a impresionat și după 18 etape e lider în C2. În primul meci oficial din 2018 , Progresul Spartac a remizat, 2-2 la Slobozia iar Mircea Donca a marcat un nou gol pentru echipa din Capitală. Slobozia a condus cu 2-0 încă din minutul 4 . Antrenorul Progresului îl introduce în minutul 25 în teren pe Donca iar sătmăreanul schimbă jocul oaspeților. Acesta înscrie pentru 1-2 în inutul 62 și contribuie decisiv și la reușita lui Boagiu de 2-2. O remiză care menține Progresul pe primul loc în seria a 2-a și scoate practic Unirea Slobozia din lupta pentru promovare…Iar cu aceasta reușită, Mircea Donca ajunge la șase goluri marcate în acest sezon pentru Progresul.