Înfrângere oarecum aşteptată, la Cugir!

Plecată la Cugir fără veteranii Cadar, Bălău și Faur, Unirea Tășnad a cedat în fața Metalurgistului , scor 2-0.

Gazdele cu avantajul terenului și al … experienței au făcut o primă repriză excelentă și au rezolvat practic meciul în primele 45 de minute.

Făgărășanu a deschis scorul după ce a transformat în minutul 32 un penalty (șut în dreapta) obținut tot de el, la un duel cu portarul Moroz. Acesta a ajuns la 21 de reușite stagionale.

În minutul 45 , juniorul Codrea a majorat avantajul, cu un șut din 10 metri, după o pătrundere excelentă a lui Șuteu, confirmând forma excelentă din retur, când este al doilea marcator al echipei.

La reluare, tășnădenii au fost mai curajoși, iar șutul lui Stanciu (51) a fost deviat peste transversală. Peste două minute, Făgărășanu a trimis pe lângă bara stângă de la 12 metri. Tot Stanciu (57) a șutat de la 20 de metri, pe centru, balon reținut de Crivăț, imediat, la poarta cealaltă, Făgărășanu a reluat puternic, peste transversală. În minutul 65, M. Codrea nu poate trimite în plasă din careul mic. Moroz (79) l-a blocat pe Făgărășanu, ce putea să înscrie din zona centrală.

Moment inedit petrecut pe „Arena Cugir” în minutul 81, când jocul a fost oprit circa două minute după ce a pornit un aspersor în mijlocul terenului Unirii Tășnad, un fundaș tășnădean fiind surprins de jetul de apă ivit din senin.

Unirea, cu obiectivul îndeplinit în acest sezon, va juca sâmbătă acasă, de la ora 18 cu Avântul Reghin.
    Metalurgistul: Crivăț – Tăban, Negrescu, Itu (46, Cioban), Vărărean (65, Scurtu) – Șaucă, Măd. Popa, Sorian, Șuteu – Codrea (87, Firan), Făgărășanu; rezerve N. Bănică. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Unirea Tășnad- Moroz – Parnău, M. Silaghi (Chifor, min. 78), Bercean, Cubaş (Bolba, min. 83), Szekely, Imi Nagy (Nemeş, min. 65), Ştef, Stanciu (M. Popa, min. 73), R. Silaghi (cpt.), Ciul. Antrenor: Cristi Popa.