Performanță / Viitor asigurat pentru judo-ul sătmărean

Peste 400 de copii au participat sâmbătă la Borş, în județul Bihor, la un concurs de judo. Printre cele peste 20 de cluburi din ţară s-au aflat și CS Unio Satu Mare și Judo Masters Satu Mare.

Judoka de la CS Unio s-au întors acasă cu nouă medalii
    U9: Alice Lupan (29 kg) – locul 1, Erin Orosz (29 kg) – 2, Maria Dihenes (40 kg) – 2, Arvind Thiruvadi (24 kg) – 3, Adrian Rebegea (24 kg) – 3.
    U11: Alex Urâte (50 kg) – locul 2, Larisa Lupan (32 kg) – 3.
    U13: Romeo Lung (46 kg) – locul 1, David Lung (42 kg) – 3, Denis Rebegea (46 kg) – 5.
    Sportivii i-au avut alături pe antrenorii Mihaly Terely şi Ramona Igna. Se aduc mulţumiri Adrianei.

Rezultatele de la Judo Master
    11 sportivi de la Judo Master Satu Mare, antrenaţi de Attila Pelcz şi Bogdan Zakarias, au participat la competiție. Iar șapte dintre ei au urcat pe podium.
    Aur: Erik Nagy (U9, 20 kg), Alexia Timoc (U9, 24 kg).
    Argint: Remus Ardelean (U9, 24 kg).

Bronz: Luka Huci (U9), David Halasz (U11, 34kg), Rebeka Racs (U11, 40 kg), Szabolcs Igaz (U13, 60 kg).
    Gabriel Olah a intrat pe tatami la U9, 27 kg, şi a încheiat pe 5. A pierdut pentru bronz şi pentru că în grupa lui au fost 22 de judoka. Sătmăreanul a câştigat patru meciuri prin ippon.