More


    Unirea Tășnad începe campionatul la Reghin

    =

    Cu o săptămână înaintea startului în noul sezon, Federația Română de Fotbal a tras la sorți programul campionatului în cele cinci serii ale Ligii a 3-a.

    Unirea Tășnad, singura reprezentantă a județului în eșalonul trei, a rămas în seria a 5-a dar s-a ales cu câteva colege noi față de sezonul trecut.

    Au fost mutate în seria a 4-a echipele din județul Sibiu și o parte din cele din Alba în schimb au fost transferate din prima serie formații din Miercurea Ciuc, Târgu Secuiesc, Hărman sau Râșnov.

    O serie echilibrată dacă e să ne uităm la numele ce apar . Cu Gloria Bistrița nou promovată dar deja anunțată ca o candidată la promovarea în Liga a 2-a. Sau cu Miercurea Ciuc ce se chinuie de câteva sezoane să promoveze dar mereu a avut de furcă în seria ce o trimitea anii trecuți prin Moldova. Nu sunt de neglijat nici maramureșenii de la Minaur ori nou venita KSE Târgu Mureș.

    ”Sunt deplasări mai lungi, din punct de vedere al oboselii s-ar putea să avem o problemă. Dar eu am încredere în băieți și în colegii de la club că vom face o figură frumoasă.Mi-aș dori o clasare între primele cinci” a spus antrenorul Cristi Popa imediat după aflarea programului. Acesta a avertizat însă că dacă nu vor fi tratate toate meciurile cu seriozitate maximă și mai ales ”dacă vor interveni și alți factori , nedoriți” echipa ar putea ajunge să se bată pentru evitarea retrogradării.

    Prima etapă la Reghin
    Deși și-ar fi dorit să înceapă campionatul pe teren propriu, cei de la Tășnad vor debuta în noul sezon la Reghin.

    Elevii lui Cristi Popa vor juca în week-end cu Avântul, o trupă mereu periculoasă pe teren propriu și care a terminat sezonul trecut pe locul 10 în seria a 5-a la cinci puncte în spatele tășnădenilor. În runda a doua Unirea va juca sâmbătă 2 septembrie cu Sănătatea Cluj.
    De menționat că Unirea va juca meciurile de acasă la Tășnad doar sâmbăta.

    Turul pentru Unirea Tăşnad:
    Etapa 1 (25 august): Avântul Reghin – Unirea Tăşnad
    Etapa 2 (1 septembrie): Unirea Tăşnad – Sănătatea Cluj
    Etapa 3 (8 septembrie): Arieşul Turda – Unirea Tăşnad
    Etapa 4 (15 septembrie): Unirea Tăşnad – MSE Târgu Mureş
    Etapa 5 (22 septembrie): Unu Fotbal Gloria – Unirea Tăşnad
    Etapa 6 (29 septembrie): Unirea Tăşnad – Minaur Baia Mare
    Etapa 7 (6 octombrie): Unirea Dej – Unirea Tăşnad
    Etapa 8 (13 octombrie): Unirea Tăşnad – Odorheiu Secuiesc
    Etapa 9 (20 octombrie): CS Iernut – Unirea Tăşnad
    Etapa 10 (27 octombrie): Unirea Tăşnad – CFR Cluj II
    Etapa 11 (3 noiembrie): Comuna Recea – Unirea Tăşnad
    Etapa 12 (10 noiembrie): Unirea Tăşnad – Gaz Metan II
    Etapa 13 (17 noiembrie): AFC Hărman – Unirea Tăşnad
    Etapa 14 (24 noiembrie): Csikszereda – Unirea Tăşnad
    Etapa 15 (1 decembrie): Unirea Tăşnad – Cetate Râşnov
    Returul Ligii 3 va începe în 2 martie 2019 şi se va încheia pe 15 mai 2019.

    Nastai debutează cu FCSB II la Bragadiru
    Dacă Sătmarul are o singură reprezentantă în Liga a 3-a în schimb la nivelul eșalonului trei avem trei tehnicieni sătmăreni . Doi în seria a 5-a, Cristi Popa la Tășnad și Mircea Bolba la Dej și unul în seria a 2-a, Dacian Nastai la FCSB II.

    În seria a 5-a, Unirea Dej, echipă ce a evitat retrogradarea doar pentru că au fost multe echipe retrase din liga a 3-a, va juca în prima etapă acasă cu Odorheiu Secuiesc.

    În seria a 2-a, Dacian Nastai va debuta la noua lui echipă, FCSB II, cu o deplasare la Bragadiru.

    ”Avem un lot comun de 36 de jucători atât la U 19 cât și la FCSB II. Sunt jucători tineri și tot ce ne dorim e să facă încet pasul spre liga 1, spre echipa mare. Campionatul juniorilor republicani l-am început cu o victorie la Târgoviște, acum așteptăm încrezători și debutul în liga a 3-a” ne-a spus Dacian Nastai.

     

    Programul turului seriei a 5-a a Ligii a 3-a

     

    Etapa 1
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    CSM AVÂNTUL REGHIN – AFC UNIREA TĂŞNAD
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – AFC HĂRMAN
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    CS MINAUR BAIA MARE – CS IERNUT
    FC UNIREA DEJ – AFC ODORHEIU SECUIESC
    Etapa 2
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – AFC ODORHEIU SECUIESC
    CS IERNUT – FC UNIREA DEJ
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – CS MINAUR BAIA MARE
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – AFC UNU FOTBAL GLORIA
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    AFC HĂRMAN – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    AFC UNIREA TĂŞNAD – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – CSM AVÂNTUL REGHIN
    Etapa 3
    CSM AVÂNTUL REGHIN – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – AFC UNIREA TĂŞNAD
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – AFC HĂRMAN
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    CS MINAUR BAIA MARE – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    FC UNIREA DEJ – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    AFC ODORHEIU SECUIESC – CS IERNUT
    Etapa 4
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CS IERNUT
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – AFC ODORHEIU SECUIESC
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – FC UNIREA DEJ
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – CS MINAUR BAIA MARE
    AFC HĂRMAN – AFC UNU FOTBAL GLORIA
    AFC UNIREA TĂŞNAD – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    CSM AVÂNTUL REGHIN – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    Etapa 5
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – CSM AVÂNTUL REGHIN
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – AFC UNIREA TĂŞNAD
    CS MINAUR BAIA MARE – AFC HĂRMAN
    FC UNIREA DEJ – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    AFC ODORHEIU SECUIESC – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    CS IERNUT – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    Etapa 6
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CS IERNUT
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – AFC ODORHEIU SECUIESC
    AFC HĂRMAN – FC UNIREA DEJ
    AFC UNIREA TĂŞNAD – CS MINAUR BAIA MARE
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – AFC UNU FOTBAL GLORIA
    CSM AVÂNTUL REGHIN – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    Etapa 7
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – CSM AVÂNTUL REGHIN
    CS MINAUR BAIA MARE – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV
    FC UNIREA DEJ – AFC UNIREA TĂŞNAD
    AFC ODORHEIU SECUIESC – AFC HĂRMAN
    CS IERNUT – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    Etapa 8
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    AFC HĂRMAN – CS IERNUT
    AFC UNIREA TĂŞNAD – AFC ODORHEIU SECUIESC
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – FC UNIREA DEJ
    CSM AVÂNTUL REGHIN – CS MINAUR BAIA MARE
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – AFC UNU FOTBAL GLORIA
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    Etapa 9
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    CS MINAUR BAIA MARE – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    FC UNIREA DEJ – CSM AVÂNTUL REGHIN
    AFC ODORHEIU SECUIESC – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV
    CS IERNUT – AFC UNIREA TĂŞNAD
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – AFC HĂRMAN
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    Etapa 10
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    AFC HĂRMAN – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    AFC UNIREA TĂŞNAD – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – CS IERNUT
    CSM AVÂNTUL REGHIN – AFC ODORHEIU SECUIESC
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – FC UNIREA DEJ
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – CS MINAUR BAIA MARE
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – AFC UNU FOTBAL GLORIA

    Etapa 11
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    CS MINAUR BAIA MARE – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    FC UNIREA DEJ – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    AFC ODORHEIU SECUIESC – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    CS IERNUT – CSM AVÂNTUL REGHIN
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – AFC UNIREA TĂŞNAD
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – AFC HĂRMAN
    Etapa 12
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – AFC HĂRMAN
    AFC UNIREA TĂŞNAD – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    CSM AVÂNTUL REGHIN – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – CS IERNUT
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – AFC ODORHEIU SECUIESC
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – FC UNIREA DEJ
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – CS MINAUR BAIA MARE
    Etapa 13
    CS MINAUR BAIA MARE – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    FC UNIREA DEJ – AFC UNU FOTBAL GLORIA
    AFC ODORHEIU SECUIESC – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    CS IERNUT – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CSM AVÂNTUL REGHIN
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV
    AFC HĂRMAN – AFC UNIREA TĂŞNAD
    Etapa 14
    AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – AFC UNIREA TĂŞNAD
    CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV – AFC HĂRMAN
    CSM AVÂNTUL REGHIN – CS GAZ METAN MEDIAŞ 2
    CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
    ACS STICLA ARIEŞUL TURDA – FC CFR 1907 CLUJ SA 2
    ACS MSE TÂRGU MUREŞ – CS IERNUT
    AFC UNU FOTBAL GLORIA – AFC ODORHEIU SECUIESC
    CS MINAUR BAIA MARE – FC UNIREA DEJ
    Etapa 15
    FC UNIREA DEJ – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
    AFC ODORHEIU SECUIESC – CS MINAUR BAIA MARE
    CS IERNUT – AFC UNU FOTBAL GLORIA
    FC CFR 1907 CLUJ SA 2 – ACS MSE TÂRGU MUREŞ
    ACS FOTBAL COMUNA RECEA – ACS STICLA ARIEŞUL TURDA
    CS GAZ METAN MEDIAŞ 2 – CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ
    AFC HĂRMAN – CSM AVÂNTUL REGHIN
    AFC UNIREA TĂŞNAD – CS OLIMPIC CETATE RÂŞNOV



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img