More


    LPS și-a premiat cei mai buni sportivi ai anului

    =

    Tradiționala Gală a laureaților Liceului cu Program Sportiv Satu Mare a umplut aseară sala de jocuri Gheorghe Gyurkan.

    Elevi, profesori, părinți, bunici, prieteni și bineînțeles oficialități locale și din lumea sportului sătmărean au ținut să-i onoreze cu prezența pe cei mai merituoși sportivi de la LPS-CSS.

    Directorul LPS, Dorel Ziman, a condus în calitate de gazdă festivitatea… Spectacolul a fost unul deosebit. Între premieri, elevii liceului și invitații lor au oferit momente artistice deosebite, iar colindele au răsunat în seara de gală de la LPS.

    Bineînțeles că de la festivitate nu putea lipsi simpaticul Moș Crăciun, venit cu daruri multe pentru elevii merituoși.Au fost premiați cei mai buni sportivi pe secții iar la final am aflat şi numele celor mai buni antrenori de la LPS-CSS în 2018. Aceștia sunt Adriana Pricop de la echipa de baschet U 16, vicecampioană nationala și Cătălin Ardelean de la șah.

    Aşa cum s-a întâmplat în ultimii ani, șahul și-a luat partea… leului și a dat doi dintre cei trei sportivi de pe primul loc! Ca de obicei, la final de gală, laureații, dascălii lor și invitații au avut parte și de un mic dineu. Cu o mențiune speciala și un La mulți ani directorului Dorel Ziman care și-a sărbătorit miercuri ziua de naștere!

    Felicitări sportivilor, antrenorilor și profesorilor pentru rezultatele obținute la LPS-CSS în 2018 și mult succes în anul care vine…

     

    Iată laureații anului la LPS Satu Mare

    LOCUL I
    ATLETISM: FISCHER MARK antrenor Glodean Marius
    ȘAH : VARHANIOSCHI LARISA – Campionatul National al LPS si CSS – Fete 18 ani
    BĂLAN BRIANA – Campionatul European de Dezlegari – Fete 18 ani- eleve pregătite de domnul profesor Ardelean Cătălin
    LOCUL II
    ATLETISM
    VĂDAN LAURENŢIU antrenor Achim Radu
    PERENI CYNTIA loc II antrenor Macarie Horea
    KADAR GEORGE antrenor Macarie Horea
    BASCHET FETE-Loc II la Campionatul Național U16 echipa de fete a fost coordonată de doamna antrenor Pricop Adriana
    BONIS NOEMI, BOR DENISA, BOTA LAURA, CALAPIS ANAMARIA ,KALLAI HANNA, LIPOVAN REBECCA, MEDVEI MELISZA, OROS SELENA, PURGULY VIKTORIA, RUBA ASTRID, SVEGLER ALEXA, SZILAGYI KITTI
    ȘAH:
    ANGHELUS ALIN – Campionatul National de Sah Clasic – Baieti 16 ani
    ARDELEAN LORELA – Campionatul National de Sah – dezlegari F 20 ani;
    + Campionatul National de Sah – Locul 3 sah rapid F 20 ani
    HEJJA IRISZ – Campionatul National Scolar Elisabeta Polihroniade Dezlegari F 14 ani;
    + Campionatul National Scolar Elisabeta Polihroniade locul 3 blitz
    elevi pregătiți de domnul profesor Ardelean Cătălin
    LOCUL III
    SCRIMĂ: JÁZMIN ILYÉS- Loc III la Campionatul Naţional de spadă feminin București, sportiva a fost pregătită de domnii antrenori Szabo Rudolf și Szilagy Adrian
    ȘAH:
    SĂLĂJAN ȘTEFANIA – Finala Campionatului National sah clasic F12 ani
    Campionatul National al LPS si CSS – Fete 18 ani (locul 3)
    LARISA COVRIG – Finala Campionatului National sah rapid F14 ani
    Finala Campionatului National blitz F 14 ani (locul 3)
    eleve pregătite de domnul profesor Ardelean Cătălin
    LOCUL IV
    FOTBAL -echipa de fotbal coordonată de domnii profesori Robert Abrudan și Dorel Ziman a obținut Mențiune la ONSS gimnaziu (Loc IV)
    BAIOR DENIS, BARASZU DONOVAN, BONTA PAUL, COZMA DARIUS, CHIȘ PATRIK, MUREȘAN SAUL
    POP AUREL, PRUNILĂ ALEX.
    LOCUL V
    SCRIMĂ: MEZINGER MÁRTON – LOC V la CAMPIONATUL NAȚIONAL COPII (elev pregătit de dl antrenor Szabo Rudolf)
    LOCUL VI
    ATLETISM:
    DOMUŢA RAREŞ antrenor Achim Radu
    DRAGOŞ ARNOLD antrenor Achim Radu
    MAJER ANDREI antrenor Macarie Horea
    LOCUL VII
    ATLETISM: COZMA CASIANA antrenor Achim Radu
    LOCUL VIII
    ATLETISM:
    AHMAD JASMINA antrenor Macarie Horea
    PREMII SPECIALE:
    1.NĂSTRUȚ DENISA, COZMA HORAȚIU-MENȚIUNE LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE PREGĂTIRE TEORETICĂ SPORTIVĂ
    2.BOTA LAURA –componentă a lotului național de baschet fete U15
    3.ZIMAN RAUL – component al lotului național de fotbal U16 ;
    ANTRENORII ANULUI:
    sporturi neolimpice: ARDELEAN CĂTĂLIN (ȘAH),
    sporturi olimpice: ADRIANA PRICOP ( BASCHET)



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img