Primul pas spre finală

=

Cum era oarecum de așteptat CSM Satu Mare și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus clar în primul meci din semifinala Ligii Naționale. Olimpia Brașov a rezistat în meci doar în primul sfert când am avut un oarecare echilibru pe tabelă.

Apoi, fetele pregătite de Miguel Lopez s-au desprins la o diferență de 10-15 puncte pentru ca la final, după un sfert patru în care au evoluat și jucătoarele ce au prins mai puține minute în startul jocului, diferența să fie de 18 puncte. S-a terminat CSM Satu Mare- Olimpia Brașov 77-59, pe sferturi: 25-19, 18-13, 22-12, 12-15.
    Cu amănuntul că…formația noastră a avut doar două libere în 40 de minute, una transformată, iar cealaltă ratată de americanca Lloyd. Olimpia Braşov a bifat 5 din 6. Totodată, CSM Satu Mare a avut 40 încercări de 2 puncte, 29 transformate (72%). La capitolul 3 puncte am avut 6 din 15 (40%). Olimpia a înregistrat 15 transformări din 34 la 2 puncte (44%), respectiv 8 din 23 la 3 puncte (34%).
    O partidă în care căpitanul Andra Mandache a zburdat pe teren și a terminat meciul cu 19 puncte marcate fiind coșgetera partidei.
    De remarcat revenirea la o formă mai bună de joc a americancei D’ Lesha Lloyd precum și constanța arătată de Denson, Amukamara și Olah-Orosz.
    CSM Satu Mare: Mandache – 19p, Denson – 16p, Lloyd -11p, Olah – 9p, Amukamara – 8p, Huţanu -5p, Tavic – 4p, A. Pop – 3p, Baltic – 2p, Kadar, Lazăr. Antrenor: Maikel Lopez.
    Olimpia Braşov: Pesovic – 17p, Filip – 15p, Bartee – 14, Podar – 10p, Prlka – 3p, Al Ash Hab, Szmutku, Tanacan. Antrenor: Dan Calancea.
    Rezultate:
    CSM Satu Mare – Olimpia Braşov 77-59
    Sepsi – ICIM Arad 91-64
    Azi , 25 aprilie
    CSM Satu Mare – Olimpia Braşov (18:00)
    Sepsi – ICIM Arad (19:00)
    Meciul doi al sătmărencelor se va juca azi (joi), de la ora 18:00, în sala de sport LPS ”Ecaterina Both”. Semifinala se mută apoi la Braşov pentru meciul trei care sperăm noi că va fi și ultimul. Un meci programat pe 30 aprilie. Dacă va fi cazul se va juca şi meciul 4 tot sub Tâmpa. Dacă “duelul” merge mai departe, lucru mai puţin probabil, atunci meciul 5 se va disputa la Satu Mare pe 5 mai.