Avantaj Sepsi, dar sperăm la o revenire la Sfântu Gheorghe

=

Sepsi Sfântu Gheorghe și-a fructificat avantajul terenului propriu și s-a impus în primele două meciuri ale finalei în fața celor de la CSM Satu Mare.

La fel ca și anul trecut, sătmărencele sunt obligate acum să învingă în meciul trei pentru a continua bătălia pentru titlu… în caz contrar, Sepsi va bifa al patrulea titlu consecutiv.
    Ca și în primul meci, cel de vineri, pierdut cu 66-54, și cel de duminică a avut același scenariu pentru trupa noastră.
    Dacă în primul meci, după 10 minute, Sepsi avea deja avantaj, 21-9, în meciul doi tot primul sfert a făcut diferența…Gazdele s-au distanțat la 16-2 iar Mandache&co au fost obligate din nous să alerge după adversar…Au urmat minute bune pentru trupa lui Lopez și cu un parțial de 15-0 , CSM-ul a avut avantaj pe tabelă, 17-16.
    S-a mers apoi cap la cap, cu multe erori în ofensivă și cu procentaje slabe la aruncările de la distanță de ambele părți. CSM-ul a câștigat sfertul doi, 16-14, iar repriza secundă s-a încheiat la egalitate cu 18-18 și 9-9 pe sferturi…
    Din păcate, diferența s-a făcut nu doar în primul sfert, ci și de la linia de libere…Sepsi a beneficiat de 18 libere și a transformat 16, în vreme ce jucătoarele CSM-ului au fost trimise de 10 ori la linia de libere, dar au găsit doar de patru ori ținta… Cum la final Sepsi s-a impus cu 57-49, am zice că liberele au contat enorm în stabilirea învingătoarei…
    Urmează meciul trei, cel de joi seara din sala LPS Ecaterina Both…Se va juca de la ora 19, iar intrarea este liberă… Iubitorii baschetului sătmărean sunt așteptați în număr mare pentru a le susține pe fete în a doua finală consecutivă și a patra din istoria clubului în LNBF. Sâmbătă, sperăm că vom avea meciul patru, tot la sala LPS de la ora 19!!! Iar decisivul e programat pe 21 mai, la Sfântu Gheorghe.
    Sepsi-SIC (puncte/recuperări/pase decisive): Gödri-Părău (20/3/6), Higgins (10/11/1), Pasic (16/8/0), Demeter (0/2/0), Solopova (11/10/3), Șipoș (0/1/1), Nagy (0/2/1), Kovács (0/1/0), Slamova, Topuzovic (0/3/1). Antrenor: Zoran Mikes.
    CSM SATU MARE (puncte/recuperări/pase decisive): Kádár (0/1/0), Mandache (13/10/0), Denson (9/7/1), Amukamara (11/3/5), L’loyd (0/3/0), Oláh (2/1/0), Huțanu (5/3/2), Tavic (8/1/5), Baltic (1/1/0), Pane. Antrenor: Maikel Lopez.