LPS Satu Mare pierde nemeritat finala turneului zonal

=

Pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan din Satu Mare s-a jucat la sfârșitul săptămânii turneul zonal din cadrul Campionatului Naţional de juniori U17. Sâmbătă s-au jucat semifinalele, iar duminică am avut parte de finala competiției . În ultimul act au ajuns și sătmărenii de la LPS . Iar adversari le-au fost colegii de la LPS Cluj-Napoca.

În primul meci al turneului LPS Cluj-Napoca a trecut de ACS ASU Politehnica Timişoara cu scorul de 2-1.

A doua semifinală, cea dintre LPS Satu Mare şi ACS Energeticianul, a fost una extrem de spectaculoasă, decisă la loviturile de departajare.

Oaspeții au condus cu 2-0 după doar 10 minute de joc . Sătmărenii n-au cedat şi au revenit prin golurile marcate de Raul Ziman şi Kevin Barth. La finalul timpului regulamentar am avut 2-2, și s-a trecut direct la loviturile de departajare. LPS Satu Mare s-a impus aici cu 4-2, calificându-se astfel în finală.
    Clujenii au condus la pauză cu 2-1 deși ai noștri au făcut o primă repriză bună…A urmat accidentarea lui Raul Ziman, iar liderul LPS-ului sătmărean nu a mai putut continua. Chiar și în aceste condiții sătmărenii au dominat partea a doua. Clujenii n-au avut nicio ocazie, în vreme ce ai noștri au irosit două situații rarisime pe final… E clar, LPS-ul are o generație bună, de urmărit, care, cu seriozitate, muncă și încredere poate ajunge la un nivel ridicat.
    S-a terminat 2-1 și LPS Cluj Napoca merge la Mogoșoaia la turneul final.
    Pentru acest turneu antrenorul Mihai Sabău a contat pe un lot alcătuit din 17 jucători: Alex Cădar, Al. Şugar, Ionuţ Sălăjan, Erik Bucs, Răzvan Aspru, Ionuţ Cătălan, Antonio Paşca, Adam Preg, Adrian Bura, Denis Batin, Raul Ziman, Leo Mândruţ, Kevin Barth, Andrei Roib, Mihai Demian, Cosmin Hreniuc, Antonio Chiş.