Unirea Tășnad, trei puncte de aur la Mediaș

După umilințele cu CFR II Cluj, 1-6, și Recea, 0-7, tășnădenii pare că au strâns rândurile și au obținut o victorie prețioasă la Mediaș.

Un succes în fața satelitului celor de la Gaz Metan, scor 3-0, care urcă Unirea deasupra liniei periculoase în seria a 5-a.
Mark Parnău a marcat în minutul 49 după ce și în prima repriză elevii lui Bălău au controlat ostilitățile. Cocian min. 65 și Călin Pop în minutul 88 au securizat succesul Unirii…
Etapa următoare, sâmbătă, de la ora 18, Unirea joacă derby-ul salvării cu o vecină de clasament, AFC Hărman…Iar o victorie ar însemna în mare măsură salvarea de la retrogradare pentru fiecare din combatante…
Meciul de sâmbătă este programat la Tășnad, de la ora 18.

SERIA 5, etapa 27
AFC Hărman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-2
Eder Gonzalez (47), Szilard Veres (54)
ACS Fotbal Comuna Recea – Olimpic Cetate Râşnov 4-0
Alexandru Mărieş (25), Sergiu Ciocan (62, 65), Romario Rus (84)
CFR Cluj 2 – Avântul Reghin 2-2
Claudiu Petrila (30), Emanuel Dat (41) / Adrian Murar (20), Vlad Bujor (75)
CS Iernut – Sănătatea Cluj 1-5
Darius Ghirca (70 – pen.) / Dan Roman (23), Paul Cristian (31), Alexandru Duca (50), Cosmin Tilincă (66), Cristian Paşca (87)
AFC Odorheiu Secuiesc – Sticla Arieşul Turda 1-2
Cătălin Dinu (26) / Valentin Lemnaru (60 – pen.), Răzvan Ititesc (86)
Unirea Dej – MSE Târgu Mureş 5-1
Bogdan Pop (8 – pen.), Mihai Onicaş (15), Darius Hîmpea (44), Dan Plăian (48), Florin Blaj (52) / Levente Dudaş (80)
Minaur Baia Mare – ACS Unu Fotbal Gloria 1-1
Sandu Bococi (15) / Marius Curtuiuş (83)
Gaz Metan Mediaş 2 – Unirea Tăşnad 0-3
A marcat Mark Parnău min 49, Cocian min 65, Călin Pop min 88.

Clasament

1. Miercurea Ciuc 67
2.Comuna Recea 65
3.Minaur Baia Mare 51