ALARMANT! Cornuri și biscuiți cu mucegai, infectate cu insecte, distribuite copiilor din județul Satu Mare

ALARMANT! Cornuri și biscuiți cu mucegai, infectate cu insecte, distribuite copiilor din județul Satu Mare
||

Cornuri și biscuiți cu mucegai, infectate cu insecte, distribuite copiilor din județul Satu Mare

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Satu Mare a desfășurat o acțiune de control, în urma a mai multor sesizări din partea părinților unor copii, elevi la 3 școli din municipiul Satu Mare, privind distribuirea unor cornuri și biscuiți neconformi, de către operatorul economic SC Fagu Impex SRL.

În urma neregulilor constatate de comisarii sătmăreni, operatorul economic a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 15.000 lei și au dispus măsura opririi definitive a distribuirii produselor neconforme.

Dintre cele mai importante nereguli, menționăm:


  • distribuirea unor biscuiți cu mucegai

  • distribuirea unor cornuri infectate cu insecte (furnici), prezentând mucegai și fiind de consistență tare.


Consiliul Județean a mai reziliat un contract acum doi ani cu această firmă tot din aceste motive. Dar cum nu le-au dat un calificativ negativ s-au putut prezenta din nou la licitație. Nu au fost consumate de copii, au fost oprite patru zile de către cadrele didactice.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te