Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a inaugurat astăzi bazinul semiolimpic din Tășnad, o investiție de peste nouă milioane de lei realizată prin Compania Națională de Investiții (CNI). Evenimentul a reunit oficiali locali și județeni, printre care Președintele Consiliului Județean, Pataki Csaba, Primarul orașului Tășnad, Adrian Farcău, Prefectul Altfatter Tamas și Vicepreședintele Consiliului Județean, Roxana Petca.

Dimensiuni și dotări conforme standardelor europene
Bazinul are dimensiuni semiolimpice – 25 de metri lungime și 12,5 metri lățime – și este prevăzut cu cinci culoare de înot și blocstarturi conforme normelor europene. Adâncimea variază între 1,2 și 1,8 metri, iar temperatura apei va fi menținută constant la 28 de grade Celsius printr-un sistem inteligent care combină apa geotermală cu centrale pe gaz, asigurând confort și eficiență energetică.

Facilități pentru elevi și vizitatori
La parter, bazinul oferă vestiare moderne, separate pentru fete și băieți, dotate cu dușuri și grupuri sanitare, precum și un cabinet medical și spații pentru profesori.
Capacitatea totală este de 65 de persoane, permițând desfășurarea simultană a două clase de elevi, ceea ce îl transformă într-o resursă educațională și sportivă importantă pentru comunitate.

Continuarea vizitei oficiale în județ
Vizita ministrului Cseke Attila în județul Satu Mare va continua la aeroport și se va încheia cu inaugurarea creșei din Tarna Mare, consolidând astfel angajamentul autorităților pentru dezvoltarea infrastructurii locale și sprijinirea comunităților.





















