Kovacs, Messi , Messi ,Kovacs !

Kovacs, Messi , Messi ,Kovacs !
    S-a încheiat faza grupelor odată cu meciurile de duminică dimineață de la ora 5. Adică Iordania-Argentina și Austria-Algeria.
Înainte am bombănit la miezul nopții pe motiv că a mei favoriți, englezii adicătelea, au jucat economicos. Și chiar au avut toate condițiile să facă spectacol cu Panama...A plouat și-a fost răcoare...Degeaba. Băieții lui Tuchel s-au cam chinuit iar Rashford s-a cam încurcat în știință...Noroc cu Jude și Kane c-au dres-o și-au dus Albionul mai departe de pe primul loc iar acum au un culoar bun spre semifinale. Asta dacă nu s-or încurca de Congo . Ce rimează cu Bombo...Vă mai aduceți aminte de campania din 2004 de la prezidențiale? Apoi a venit Portugalia...Ăștia chiar au nevoie de-un Bolojan ...Să l restructureze definitiv din primul 11 pe CR7 . Numa încurcă băiatul o echipă care fără el ar fluiera spre semifinale...Columbia n-a mai lăudat-o lumea ca-n 94 dar arată foarte bine...Și pare mai spectaculoasă , dacă mi permiteți , ca și Brazilia. 
    Și ajungem la Austria-Algeria...ei bine lumea a vorbit de revanșa pentru umilința algerienilor din 82. Despre care am mai pomenit aici...Să fim serioși...Câți din delegația Algeriei erau născuți în 1982..Egalul era suficient ...și așa s-a terminat. 3-3 spectaculos...Algeria a punctat în minutul 92 și austriecii erau cu bagajele făcute...apoi și-or fi amintit magrebienii că dacă termină pe 2 vor juca cu Spania. Și la următoarea fază apărarea lor a luat somn de voie...Și Austria a egalat și s-a calificat . Iar în 16-imi va încerca să doboare Spania. 
Ajungem și la Argentina-Iordania... Un meci la care, sincer, nu m-aș fi uitat dacă nu era Kovács István la centru. Mai ales că Messi s-a hodinit... un pic. Careianul nostru n-a avut prea mari probleme și a ajuns la borna celor 600 de meciuri arbitrate în carieră.
Iar fotografia de la finalul meciului este una de pus în ramă pentru fotbalul sătmărean: arbitrul careian István Kovács alături de Lionel Messi, unul dintre cei mai mari fotbaliști ai tuturor timpurilor.
În rubrica de mîine o să vorbim despre plusuri și minusuri la formatul lărgit al Cupei Mondiale...De faptul că țările africane s-au calificat in corpore în faza a doua. Inclusiv Capul Verde. Sau că dezamăgirile s-au numit Uruguay, Turcia și Cehia...
Ca să revenim și la ale noastre...Căldură mare în toată România. Iar pentru mulți tineri încep emoțiile BAC-ului. S-aveți baftă și sper..aer condiționat în sălile de examen. Căci, ca la noi...ne-am trezit cu un oficial de la Ministeru Educației care vineri a văzut el codul de caniculă și a cerut ca până luni să se rezolve în toate școlile cu clima...Curat-murdar ar zice nenea Iancu...Așa că apelați și voi la FIFA  și regula cu pauzele de hidratare...
Florin Cristian Mureșan



 

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
UVVG
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble
locuri de munca olanda
AutoCub.ro - otto