Când imposibilul devine posibil…

baschet bv csm

Lovită de accidentări şi îmbolnăviri, echipa CSM-ului părea victimă sigură în meciul de la Braşov contra finalistei Cupei României, Olimpia.

Fără Tavic, Wittington, Batey, Laza şi cu Uiuiu încă nerefăcută complet, CSM –ul a avut doar şase jucătoare valide pe bancă… Iar cinci dintre ele, Szmutku, Reed, Orosz, Ferenczi şi Baltic, au fost nevoite să joace toate cele 40 de minute…

Cu o mobilizare exemplară şi cu un joc tactic excelent, fetele noastre au produs marea surpriză…În primul rând prin victoria obţinută şi apoi prin modul în care şi-au dominat adversarele la toate capitolele.

“Am avut trei sătmărence pe teren şi asta chiar cred că e o performanţă de luat în seamă , pe lângă faptul că echipa a stat în doar cinci fete în acest meci. Cred că se întâmplă o dată în viaţă aşa ceva şi fetele merită toate felicitările. Sperăm să le ţină puterile şi să ne mai ofere astfel de surprize plăcute” spun oficialii de la CSM Satu Mare.

Sunt speranţe că pentru meciul de sâmbătă îşi vor reveni după starea gripală Batey şi Laza, urmând ca Tavic să fie aptă cel mai probabil săptămâna viitoare după problemele la tendon.

Cât despre meciul de la Braşov…gazdele au plătit scump aroganţele de la început… Când Pesovic &co s-au crezut învingătoare încă de la vestiar doar pentru că adversarul a venit în formulă redusă… Doar că după începutul furtunos al fetelor noastre , braşovencele au intrat în panică şi au cam rămas fără replică… CSM-ul a câştigat primele trei sferturi, a avut şi 19 puncte avantaj şi a cedat uşor doar pe final…Însă Araujo a gestionat bine ultimele minute şi echipa a reuşit o victorie istorică …72-61.

Urmează sâmbătă de la ora 18 partida de acasă cu CSM Târgovişte din sala LPS.

Olimpia Braşov: Johnson 24, Webb 15, Pesovic 12, Higgins 8, Ardelean 2, Crăciun, Ghizila, Ferariu. Antrenor: Nenad Marinkovic.

CSM Satu Mare: Olah 20, Reed 20, Baltic 18, Szmutku 7, Ferenczi 7. Antrenor: Jose Araujo.

Rezultate din etapa a 2-a:
• Olimpia Braşov – CSM Satu Mare 61-72
• CSM Târgovişte – „U” Cluj-Napoca 58-53
• Sepsi – Phoenix Galaţi s-a jucat aseară după închiderea ediţiei.