Spitalul TBC nu poate fi în pericol!

Am citit cu stupoare scurtul material din “Gazetă” care ne informa pe noi, sătmărenii, că vom pierde Spitalul TBC, azi Spitalul de Pneumoftiziologie, de care beneficiază atât de mulţi oameni afectaţi de această boală parşivă (mulţi foşti mineri, rămaşi cu urmări, cu sechele în urma muncii în mină, alţii cu boli de plămâni care pot deveni grave şi foarte grave!). Sigur, personalul de acolo, temeinic pregătit, cu dăruire şi pasiune a transformat spitalul într-o unitate cu adevărat primitoare. Toţi le mulţumim! Am fost consilier 12 ani şi pe atunci se vorbea de retrocedări. S-au “retrocedat” tot felul de clădiri, chiar şi unităţi de învăţământ.Se spune că au fost construite de “x” grof sau “x” evreu plecat aiurea. Toate au fost construite cu sudoarea acestui popor şi nimic nu s-a adus din afară. Chiar şi şvabii plecaţi au primit bani pe clădirile lor, pe casele din Şandra, Beltiug etc. şi acum se întorc şi cer statului român despăgubiri şi bani pentru terenuri. Au plecat, să fie cu sănătate şi să vină în vizită, că nu mai au cetăţenie română, că au renunţat la ea! Ţara asta nu poate deveni o “vacă de muls” pentru oricine, pentru unii care caută şi fac documente false pentru a acapara tot ce-i bun aici.  Eu n-am încredere în comisia din Bucureşti. De când ei decid asupra clădirilor din oraşul nostru. Sunt nişte funcţionari şi atâta tot! De noi nu-şi poate bate joc nimeni, că suntem oameni harnici, stăpâni pe noi, iar conducătorii aleşi să ţină la bunurile acestui popor! Astfel, îi punem să dea socoteală şi vai ce se întâmplă când “poporul suveran” îşi cere drepturile! (O spunea clar IPS Justinian, Dumnezeu să-l odihnească în Pacea Sa!).Am citit cu stupoare scurtul material din “Gazetă” care ne informa pe noi, sătmărenii, că vom pierde Spitalul TBC, azi Spitalul de Pneumoftiziologie, de care beneficiază atât de mulţi oameni afectaţi de această boală parşivă (mulţi foşti mineri, rămaşi cu urmări, cu sechele în urma muncii în mină, alţii cu boli de plămâni care pot deveni grave şi foarte grave!). Sigur, personalul de acolo, temeinic pregătit, cu dăruire şi pasiune a transformat spitalul într-o unitate cu adevărat primitoare. Toţi le mulţumim! Am fost consilier 12 ani şi pe atunci se vorbea de retrocedări. S-au “retrocedat” tot felul de clădiri, chiar şi unităţi de învăţământ.Se spune că au fost construite de “x” grof sau “x” evreu plecat aiurea. Toate au fost construite cu sudoarea acestui popor şi nimic nu s-a adus din afară. Chiar şi şvabii plecaţi au primit bani pe clădirile lor, pe casele din Şandra, Beltiug etc. şi acum se întorc şi cer statului român despăgubiri şi bani pentru terenuri. Au plecat, să fie cu sănătate şi să vină în vizită, că nu mai au cetăţenie română, că au renunţat la ea! Ţara asta nu poate deveni o “vacă de muls” pentru oricine, pentru unii care caută şi fac documente false pentru a acapara tot ce-i bun aici.  Eu n-am încredere în comisia din Bucureşti. De când ei decid asupra clădirilor din oraşul nostru. Sunt nişte funcţionari şi atâta tot! De noi nu-şi poate bate joc nimeni, că suntem oameni harnici, stăpâni pe noi, iar conducătorii aleşi să ţină la bunurile acestui popor! Astfel, îi punem să dea socoteală şi vai ce se întâmplă când “poporul suveran” îşi cere drepturile! (O spunea clar IPS Justinian, Dumnezeu să-l odihnească în Pacea Sa!).  Fundaţiile de caritate să facă acte de caritate nu prin retrocedări, ci prin munca lor de zi cu zi şi nu-s făcute pentru a dispune soarta unei clădiri sau a alteia de interes al comunităţii. Dacă aşa procedează, aceste ONG-uri nu vor mai  primi sprijin de nicăieri! Să se ştie că nu ne interesează valorile imobilului Spitalului nostru, ci ne interesează sumele afectate pentru punerea la punct al prezentului imobil, atât de util mie, ţie şi vouă, aleşii neamului! Să nu se mai facă expertize şi contraexpertize pe bunurile care aparţin statului român – se cheltuiesc bani şi se consumă nervi şi energie. Un cuvânt puternic în cauza “retrocedării” Spitalului TBC îl are Consiliul Local şi Consiliul Judeţean. Într-o emisiune vom arăta toată corespondenţa şi actele privind această “retrocedare”. Înseamnă că toată viaţa sătmărenii trebuie să trăiască emoţii că nu s-a încheiat capitolul “retrocedări”? Până când poate dăinui această mârşavă ilegalitate? Orice fundaţie poate cere clădiri pe care le vor şi când vor. Asta nu-i ţara lui “Papură-vodă” care nu-i guvernată. Ne-am ales conducătorii să ne conducă, să ne apere şi să ocrotească bunurile subterane şi cele terestre ale acestui neam oropsit şi lovit de-a lungul veacurilor! Acest popor vrea să trăiască în linişte, pace şi înţelegere!  Altfel, ştiţi că mămăliga poate exploda! Nu ştiam ce le lipseşte sătmărenilor, sau mai bine spus, ce au sătmărenii în plus şi nu mai are nevoie de el – Spitalul TBC! Este acest spital cel mai util nu numai pentru municipiu, ci pentru întreg judeţul! Nu cred că un director la un astfel de obiectiv trebuie să-şi facă nervi pentru a apăra clădirea! Are de făcut multe lucruri bune pentru populaţie şi le face cu multă competenţă…şi-i mulţumim! Nu sunteţi singur, d-le director, aveţi presa, televiziunea şi aleşii alături de Dvs, aveţi marea masă de oameni a acestui judeţ, care nu permitem  nici cel puţin discuţii despre “retrocedări” care au fost încheiate!

Teodor Curpaş

1 COMMENT

  1. Spitalul TBC trebuie retrocedat jidanilori pentru ca ei au adus materialul de constructi din Palestina in anul 1540 pe caramizi este presat steaua davidei steaua jizilori,toate constructia veche din Europa e a lori ei a construit cu munca de sclav,mai bine inteles toate documente despre constructi din Europa au fost falsificate in favoarea lori si europeni jefuiti de acest haita de vierm

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Citește și...

ORDONANȚA MILITARĂ 4. Ce MĂSURI DURE au fost luate

Autoritățile instituie izolare la locul de muncă pentru personalul esențial din sistemul energetic și vor pune la dispoziție spații de cazare pentru personalul medical,...

RESPECT. UNICARM și Vasile Lucuț, o nouă DONAȚIE FABULOASĂ. 20.000 de euro pentru lupta împotriva COVID-19

Compania Unicarm din Satu Mare, în frunte cu patronul Vasile Lucuț, a făcut astăzi o nouă donație fabuloasă. În teledonul organizat astăzi de trustul...

DECESE. Autoritățile mai anunță DOI MORȚI infestați cu coronavirus. S-a ajuns la 42 de cazuri

Autoritățile au anunțat în această seară alte două decese la persoane infectate cu Coronavirus. Numărul decedaților bolnavi de COVID-19 a ajuns la 42 în...

DECIZIE. Toți ANGAJAȚII unui SPITAL din județ, TESTAȚI. Un pacient, declarat POZITIV COVID-19

Toți angajații Spitalului Municipal din Carei vor fi testați după ce un pacient internat aici a fost declarat pozitiv Covid-19. Primarul municipiului Carei le...

CFR introduce suplimentar 11 trenuri, dar SUSPENDĂ alte 100! Care este apelul companiei feroviere pe timp de CORONAVIRUS!

  Un număr de 11 trenuri au fost introduse suplimentar, cu circulaţie zilnică, pentru a veni în sprijinul navetiştilor şi a angajaţilor companiilor cu program...