Rezultatele sportivilor la Cupa Sătmarului 2023

La data de 16 septembrie 2023, Satu Mare a redevenit capital dansului sportiv pentru o zi, deoarece pe durata întregii zile, s-a desfășurat cea de-a XII-a ediție a Cupei Sătmarului la dans sportiv – un concurs național, cu participarea a peste 200 de perechi și a cca. 100 de fetițe care au dansat solo, sportivi veniți din toată țara.
Competițiile s-au desfășurat în peste 30 de categorii de concurs, pe secțiuni și vârste diferite, cu participarea copiilor de la 4 ani până la adulți de vârsta seniori – categorie la care au participat 2 perechi.
Pentru al 12-lea an consecutiv, gazda competiției a fost clubul sportiv Royal Dance Club, care pe această dorește să mulțumească în primul rând tuturor sportivilor care au depus efortul de a se pregăti pentru competiții, dar și părinților copiilor din clubul nostru care au făcut toate demersurile pentru ca acest eveniment să aibă loc din nou, la aceeași calitate ca în toți anii de până acum.
Mulțumiri se îndreaptă și către instituțiile publice, persoanele juridice care au contribuit la eveniment, după cum urmează: Federației Române de Dans Sportiv, Ministerului Sportului, a Primăriei Satu Mare, Casei de Cultură a Sindicatelor și Centrului Cultural „G.M.Zamfirescu”, tuturor sponsorilor și partenerilor evenimentului, și nu în ultimul rând mulțumim tuturor sportivilor școlii care au muncit cot la cot, zi de zi pentru a avea rezultate cât mai bune pe ringul de dans.

Vă prezentăm, așadar, rezultatele sportivilor noștri pe secțiuni și categorii de vârstă:
Open Standard 16-35 de ani:
Locul 5: Mark Horvath – Denisa Graz;
Open Latino Seniori
Locul 2: Radu Kocsis – Crina Dobra
Open Standard Seniori
Locul 2: Radu Kocsis – Crina Dobra
Open Basic Latino 6-11 ani:
Locul 4: Cristian Mark Kovacs – Ema Andreea Lucuț
Locul 5: Darius Ciprian Iepure – Armina Iepure
Open Basic Latino, 12-15 ani:
Locul 15: Alessio Bocrici – Daria Dragoș
Open Basic Standard 16-35 ani
Locul 12: Radu Kocsis – Crina Dobra
Clasa E Standard, 16-35 ani:
Locul 5: Erik Zsebenyi – Gabriela Maria Pușcșaiu
Locul 6: Radu Kocsis – Crina Dobra
Clasa E 12-15 ani:
Locul 11: Alessio Bocrici – Daria Dragoș
Hobby 6-11 ani:
Locul 13: Darius Ciprian Iepure – Armina Iepure
Locul 21: Cristian Mark Kovacs – Ema Andreea Lucuț
Debutanți Cha Cha, 8-9 ani
Locul 2: Armin Andrei Dohi – Lara Maria Câmpan
Locul 6: Bogdan Cristian Bura – Isabel Harkel
Debutanți Vals Lent, 8-9 ani
Locul 3: Bogdan Cristian Bura – Isabel Harkel
Locul 5: Armin Andrei Dohi – Lara Maria Câmpan
Precompetițional 2 dansuri 8-9 ani:
Locul 4: Ianis Domuț – Lara Hiri
Precompetițional 2 dansuri 10-11 ani:
Locul 7: Vlad Luca Bura – Mara Ioana Șteer
Locul 9: Raul Victor Marchiș – Raissa Florea
Precompetițional 3 dansuri 8-9 ani:
Locul 2: Ianis Domuț – Lara Hiri
Precompetițional 3 dansuri 10-11 ani:
Locul 5: Raul Victor Marchiș – Raissa Florea
Locul 9: Vlad Luca Bura – Mara Ioana Șteer
Fete Duo Sincron 6-9 ani:
Locul 1: Lara Hiri – Amina Iepure
Locul 2: Lara Câmpan – Mara Șteer
Locul 6: Victoria Mureșan – Victoria Vasiac
Fete Duo Sincron 10-11 ani:
Locul 1: Maria Alexandra Hoara – Rania Denisa Busta
Locul 2: Helga Tomșa – Sofia Coman
Fete Duo Sincron 12-15 ani:
Locul 5: Gloria Alexandra Mare – Adnana Maria Monac
Solo Fete Bronz 8-9 ani:
Locul 4: Sofia Maria Coman
Solo Fete Bronz 10-11 ani:
Locul 9: Elena Helga Tomșa
Solo Fete Bronz 12-15 ani:
Locul 3: Adnana Maria Monac
Locul 8: Gloria Alexandra Mare
Solo Fete Debutante 4-7 ani:
Locul 7: Reghina Hanna Vida
Locul 9: Leah Frenți
Locul 10: Mara Maria Mocan
Solo Fete Debutante 8-9 ani:
Locul 13: Surya Maria Pop
Locul 19-21: Victoria Vasiac
Locul 19-21: Victoria Mureșan

Vă reamintim faptul că evenimentul Cupa Sătmarului la Dans Spotiv a fost întotdeauna printre cele mai importante concursuri de dans ce se organizează anual pe teritoriul României, sportivii având posibilitatea de a dansa și obține de trei ori valoarea punctelor obținute la un concurs obișnuit.
C.S. Royal Dance Club a fost înfiinţată de Otto Varga şi Ovidiu Ignat în anul 1993 şi a devenit membru al F.R.D.S (Federaţia Română de Dans Sportiv) chiar după un an de la înfiinţarea clubului în anul 1994.
Clubul nostru are ca scop principal, sprijinirea şi coordonarea activităților de dans sportiv de masă şi de performanţă pentru toate categoriile de vârstă.
Club Sportiv Royal Dance Club este organizator de cursuri de dans sportiv: Cha Cha Cha, Jive, Paso Doble, Quick Step, Slow Fox, Rumba, Samba, Tango, Vals Wienez, Vals Lent, ce se desfăşoară în localitatea Satu Mare, în incinta Casei de Cultura a Sindicatelor, la etajul 1.
În perioada următoare sportivii școlii se pregătesc intens pentru a participa la următoarele competiții din sezonul de toamnă-iarnă.