Liga a 3-a: Victoria Carei- Olimpia MCMXXI Satu Mare 4-2 ( 0-0). Victoria se impune spectaculos în duelul cu Olimpia MCMXXI

Ultima etapă a anului 2023 din Liga a 3-a a propus sâmbătă la Carei derby-ul județean dintre Victoria și Olimpia MCMXXI din seria a 10-a.

CSM Victoria Carei a fost echipa mai inspirată și a reușit să întoarcă scorul de la 1-2 și să se impună la final cu scorul de 4-2 (0-0).

Prima repriză a fost una de luptă, fără prea multe situații de poartă și încheiată cu un 0-0 just.
    În partea a doua însă pe teren au apărut parcă alte echipe. Cu jucători dornici de spectacol și cu faze și goluri spectaculoase… Victoria Carei a preluat conducerea prin golul marcat de Tudor Moldovan în minutul 47. Olimpia a revenit rapid și a egalat prin fostul vârf al careienilor, Daniel Feier în minutul 58. Apoi, în minutul 69 galben-albaștrii a preluat conducerea prin reușita de efect a lui Zbona.

Bucuria sătmărenilor a ținut doar trei minute, mijlocașul Vajda Roland readuce egalitatea pentru careieni. Victoria Carei preia conducerea în minutul 83, prin golul marcat de Hosu. Același Hosu a dat și lovitura finală în minutul 90 iar Victoria se apropie de play off și are parte de o vacanță de iarnă liniștită după , probabil, cea mai bună repriză secundă făcută în acest an.

De partea cealaltă, Olimpia 1921 rămâne penultima în clasament.

De remarcat prestația foarte bună a centralului sătmărean Ovidiu Mazilu, delegat la centru de oficialii CCA.

CSM Victoria Carei: Fila Karoly – Rafael Popovici-Ciatău, Teodor Bîrle, Claudiu Mihale, Eduard Marina, Tudor Moldovan, Norbert Barta, Vaida Roland, Darius Marina, Barth Kevin, Kinczel Janos (cpt.);
    Rezerve: Villi Bence – Răzvan Negrean, Denis Baior, Kis Lorant, Daniel Tilinger, Cosmin Berindea, Horvath David, Nyilvan Bogdan, Andrei Hosu;
    Antrenori: loan Pap-Deac şi Marius Botan.

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Siwiek Patryk – Cătălin Ştef, Florin Palinceac, Raul Ştef (cpt.), Laurenţiu, Caba, Maris Duca, Cosmin Anton, Daniel Feier, Alex Bonea, Remi Emeriau;
    Rezerve: Alex Sugar – Eduard Lazăr, Bodea Rubén, Aidebe Maxime, Panin Kostiantyn, Alex Gorba, Denis Batin;
    Antrenor: Cristian Popa.

SERIA 10, etapa 15
    SCM Zalău – Sănătatea Cluj 3-1
    Stefan Nikolic (31, 52), Andrei Bobaru (33) / Raul Saroși (44)
    Victoria Carei – Olimpia MCMXXI Satu Mare 4-2
    Tudor Moldovan (47), Roland Vajda (71), Andrei Hosu (83,90) / Daniel Feier (58), Andrei Zbona (69).

6. Victoria Carei 15 6 2 7 20-27 20
    7. Minerul 1947 Ocna Dej 15 3 8 4 20-16 17
    8. Sănătatea Servicii Publice 15 4 3 8 18-23 15
    9. Olimpia MCMXXI Satu Mare 15 3 4 8 18-35 13
    10.Minaur Baia Mare 15 2 4 9 16-28 10