Candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Satu Mare, Mircea Govor, a dat pur și simplu de pământ cu Adrian Cozma și a dezvăluit miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, toată structura de tip mafiot din jurul acestuia. Mircea Govor a arătat că pentru tot ceea ce spune este acoperit de dovezi.
Copil folosit pentru propagandă de PNL
Partidul Social Democrat nu încurajează și nu aprobă asocierea de imagine a partidelor politice cu minori.
”Considerăm această practică drept inadecvată și neetică, având în vedere vulnerabilitatea și protecția necesară a copiilor. Este de condamnat faptul că contracandidatul meu la președinția Consiliului Județean Satu Mare a ales să utilizeze un minor din Sătmărel în scop electoral.
După 24 de ore și-au dat seama că sunt descoperiți, așa că au mers la mama băiatului și au forțat-o să spună ceea ce nici prin gând nu îi trecea să spună,”, este declarația social-democratului.
Acest gest nu doar că subminează principiile de fair-play și respect în campania electorală, dar și exploatează imaginea unui copil într-un context care ar trebui să fie strict rezervat adulților. Facem apel la toți actorii politici să respecte drepturile minorilor și să mențină integritatea procesului electoral, concentrându-se pe idei și soluții care să aducă beneficii reale comunității. Se impune ca toți cei care au încălcat legea să fie sancționați corespunzător!”, a spus Mircea Govor.
Acesta a felicitat-o pe Alexandra Rusu, candidat la Consiliul Local din partea PSD că are curajul să se implice la Sătmărel.
“Am o apreciere deosebita pentru una din colegele mele, Alexandra Rusu, care este un exemplu de urmat și rar mi-a fost dat să întâlnesc o doamna cu atâta curaj și energie încât să se bată cu gașca de interlopi a șefului cu apucături mafiote, disperatul de la PNL”, a declarat Mircea Govor.
Structuri de tip mafiot în jurul lui Cozma
Candidatul PSD la președinția Consiliului Județean a arătat că Sătmărelul este terorizat pur și simplu de un anume Ferari care nu este nimeni altcineva decât fratele șoferului lui Adrian Cozma.
El a continuat să expună o rețea de influență și corupție care include figuri din poliție și alte instituții, acuzați de colaborare cu Cozma. „Este o gașcă organizată cu oamenii statului,” a continuat Mircea Govor.
”De astea vezi În filmele din Mexic sau Columbia, asta am ajuns noi în Satu Mare? Ăsta vrea să conducă județul Satu Mare, o rușine de om pentru toate generațiile? În cârdășie cu alții și cu cine, cu Butnaru de la Poliție, care îi tunde iarba acasă, apoi cu Pișcoreanu, fostul șef de la poliție, care îi supraveghează afacerile fratelui lui Cozma, începând de la detergent în butoaie care e adus și îmbuteliat aici, la preț de dumping. Domnul Piscoreanu este îngerul lor peste tot. Nu mai vorbim, la vamă domnul Bura, nu cumva sa se atingă nimeni de ei, dacă cumva și țigări ascunse prin plafoane. Este o gașcă organizată cu oamenii statului. Cel care a fost la femeie în Sătmărel să o șantajeze, este unul care a avut cazier, din familie cu Groza, care îi face toate mendrele la Cozma, pe banii statului român. Fiecare primar de la PNL este obligat să dea cât poate, când sunt unele spectacole la unele primării. Așa își fac ei toate medrele cu caii. Și cu cine fac toate astea, cu niste interlopi, cu Vali Mada care acuma e și mogulaș și șoferul lui Cozma, spaima din Sătmărel, Groza. Și nimeni nu zice nimic, căci e păzit de altul de la doi și un sfert, prietenas de al lor. Deci o structură de mafioți construita de Cozma”, a mai declarat Mircea Govor.
El a subliniat, de asemenea, nereguli legate de un candidat PNL de la Socond, respectiv primarul în funcție Nicolae Cornea, care ar fi distrus un parc finanțat din fonduri europene pentru a-și construi o parcare la un magazin.
”Candidatul PNL de la Socond a distrus un parc făcut pe bani europeni pentru a-și face parcare la magazin, fără să aibă toate documentele în regulă. Probleme ar fi și la Cuța unde un apropiat a lui Adrian Cozma ar deține o vila in care locuiește primarul liberal cu familia, vilă care ar fi fost cumpărată după ce ar fi încasat banii de la PNL”, a spus Govor.
Apel la autoritățile statului
Președintele PSD Satu Mare a făcut un apel la autoritățile statului să intervină și să ia măsuri împotriva acestor practici. El a criticat dur conducerea PNL București pentru lipsa de acțiune și a exprimat speranța că instituțiile statului vor face dreptate. „Sper că acum în plină vară să meargă să se răcorească, după ce instituțiile statului își vor face treaba,” a spus el.
Mircea Govor a adus aminte și de candidații AUR din județ, menționând că unii dintre aceștia au probleme cu legea, referindu-se la candidatul de la Primăria Bogdand.
Mircea Govor: ”Respect față de lege!”
Mircea Govor a fpcut un apel la calm și respect față de lege, subliniind dorința sa de a desfășura o campanie electorală civilizată, bazată pe proiecte. El a acuzat celelalte partide de atacuri murdare și a reafirmat determinarea sa de a lupta împotriva corupției și ilegalităților.
”Vreau să le spun sătmărenilor să nu se lase păcăliți de astfel de indivizi cu apucături mafiote, că ne batem joc de noi toți. Nu mi-e frică de ei, am să mă lupt în continuare,” a concluzionat Mircea Govor, subliniind importanța implicării și vigilenței cetățenilor în procesul electoral.
În final, Govor și-a exprimat hotărârea de a continua lupta împotriva adversarilor săi politici, în ciuda presiunilor și amenințărilor.
”Doar că eu nu mă clatin cum bate vântul și nu îmi e frică de ei și mă voi bate cu ei până în ultima clipă. M-au făcut mult mai puternic,” a concluzionat liderul PSD.
Comandat de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – P.S.D. Organizaţia Satu Mare
Executat de Nord Vest TV Advertising SRL – portal : www.gazetanord-vest.ro
COD mandatar financiar coordonator : 21240002
VIDEO Conferință de presă, sediul PSD Satu Mare