Mesajul transmis de ministrul Apărării, sătmăreanul Gabriel Leș, de Ziua Unirii

Mesajul transmis de ministrul Apărării,  sătmăreanul Gabriel Leș, de Ziua Unirii

Ministrul Apărării, sătmăreanul Gabriel Leș, a transmis tuturor românilor un mesaj cu ocazia zilei Unirii Principatelor Române.

”Sărbătorim 158 de ani de la Unirea Principatelor Române. Principiile și idealurile generației care a înfăptuit România modernă sunt mai actuale ca oricând. Și astăzi avem nevoie să ne unim toate energiile și tot potențialul de care dispunem, ca popor și ca individualități, pentru a asigura României statutul demn și vocea puternică pe care le merită.

Este de datoria noastră să continuăm eforturile celor ce ne-au dăruit această binecuvântată țară, să trecem peste dificultăți şi să fim dispuși, ca și ei, la orice sacrificii, în drumul de modernizare a României şi de consolidare a unei ţări libere şi democratice.

Ziua de 24 Ianuarie este, așadar, una de sărbătoare, dar şi de comemorare a celor ce şi-au sacrificat viaţa pe câmpul de luptă, pentru independența, suveranitatea și integritatea României create în 1859 și întregite în 1918.

La mulţi ani, România!”, se arată în mesajul ministrului Apărării.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te