Liga a 3-a: CSM Sighet- Victoria Carei 4-1 ( 3-0). Înfrângere categorică în duelul nou promovatelor!

Victoria Carei a pierdut fără drept de apel duelul nou promovatelor din seria a 10-a a Ligii a 3-a. Careienii au cedat, scor 1-4 la Sighet într-un meci dominat copios de moroșeni.

Cu antrenorul Marius Botan în tribună, suspendat după eliminarea din meciul cu Lotus Felix și cu golgheterul Luca Tincău nerefăcut, Victoria a cam făcut figurație la Sighet.

Gazdele au condus cu 3-0 deja după 45 de minute prin golurile marcate de de Viorel Pătrășcan (min. 14), Cristian Catrina (min. 16) și Simion Pop (min. 39, din penalty).

Din păcate careienii n-au avut replică nici după pauză…CSM Sighet a marcat pentru 4-0 în min. 61, după reușita lui Raul Novoselenszki .

Kinczel a marcat în prelungiri golul de onoare…Prea puțin însă pentru Victoria care rămâne ultima în serie și bătălia pentru salvarea de la retrogradare se anunță tot mai dificilă. Urmează un ultim joc în acest an pentru careieni, o nouă deplasare pe un teren greu, la Jucu cu Minerul Ocna Dej. În schimb CSM Sighet se pregătește de deplasarea de la Satu Mare. Sighetenii vin pe stadionul Olimpia-Daniel Prodan pentru duelul cu CSM Olimpia. În tur , la Sighet s-a terminat 1-1.

CSM Sighet: Cebotari – Catrina, Dunca, Ardelean, A. Novoselenszki – Tutuţa, Deivid, Gherasim (cpt.), Pop – Pătrășcan, R. Novoselenszki. Antrenor Iencsi Adrian.

Victoria Carei: Gorbe- Haller, Moș,Raț. Negreanu-Marinaș, Vajda, Tillinger, Silaghi-Kinczel, Nwokoecha. Rezerve: Mitracika, Nyilvan B., Nyilvan R., Tincău, Zbona, Benze, Horvath, Aspru. Antrenor Marius Botan.

Rezultate înregistrate în etapa a 14-a:
    Lotus Băile Felix – Minerul Ocna Dej 3-2 (1-1). Alexandru Sorian 45+2, Vlad Costea 71, Patrick Blăgea 90+4 / Florin Dan 27, Raul Vitan 67

CSM Sighetu Marmației – CSM Victoria Carei 4-1. Viorel Pătrășcan, Cristian Catrina, Simion Pop, Raul Novoselenszki / Ervin Kinczel 90+2

SCM Zalău – Sportul Șimleu 2-1 (1-0). Raul Stanciu 39, Cosmin Meșter 86 / Darius Marina 78 penalty

FC Bihor Oradea – CFR II Cluj 4-0 (1-0). Loren Ioviță 45+1 penalty, Sergiu Jurj 65, 74, Răzvan Gunie 73

5. Lotus Băile Felix 14 5 6 3 20 – 19 21
    6. Minerul Ocna Dej 14 6 2 6 19 – 18 20
    7. CSM Sighet 14 3 5 6 17 – 22 14
    8. Sportul Șimleu 14 3 3 8 11 – 20 10
    9. CFR Cluj II 14 2 3 9 8 – 23 9
    10. Victoria Carei 14 2 2 10 12 – 28 8

Sportul Șimleu Silvaniei a fost penalizată cu 2 puncte.

Etapa viitoare (2-3 decembrie, ora 14:00): vineri, Gloria Bistrița – FC Bihor Oradea; sâmbătă, CSM Satu Mare – CSM Sighetu Marmației, CFR II Cluj – SCM Zalău, Sportul Șimleu Silvaniei – Lotus Băile Felix, Minerul Ocna Dej – Victoria Carei.