Steaua porneşte favorită în duelul din această seară din Europa League cu portughezii de la Rio Ave. Partida care va începe la ora 20 nu a atras prea mulţi fani pe stadion, până aseară fiind vândute doar 3000 de bilete la Naţional Arena.
Gâlcă a primit veşti bune înainte de Liga Europa. Chipciu şi Rusescu, doi dintre jucătorii de bază, au început antrenamentele alături de colegi şi cel mai probabil vor fi titulari! Singura problemă rămîne Varela. Jucătorul de culoare s-a pregătit ieri sperat, alături de Srghian Luchin.
Fernando Varela încă dă emoţii staff-ului tehnic. Motivul? Accidentat la gleznă în jocul cu U Cluj, internaţionalul din Insulele Capului Verde nu s-a putut antrena normal, la capaciate maximă, nici la antrenamentul de ieri dimineaţă. Conform fanatic.ro am aflat că deşi a intenţionat să se pregătească alături de colegi, el a fost trimis de Costel Gâlcă să se antreneze separat. Surse din anturajul clubului din Ghencea au dezvăluit că fundaşul central nu mai acuză dureri în momentul în care glezna se încălzeşte, iar astăzi, de dimineață, va încerca să se pregătească normal. Dacă totul va fi OK, atunci Varela va fi oprit în lot pentru partida cu Rio Ave. Dacă jucătorul nu va termina antrenamentul, fundaşul central va fi înlocuit cu Rîpă, iar Papp va face pereche în centrul apărării cu Szukala.
În cealaltă partidă din grupă Dinamo Kiev întâlneşte pe Aalborg.
Steaua- Arlauskis – Papp, Varela, Szukala, Latovlevici – Sănmărtean, Prepeliţă- Chipciu, Rusescu, Tănase – Keşeru.
Rio Ave -Cassio – Nuno Lopes, Marcelo, Gouoano, Tiago Pinto – Tarantini, Wakaso, Pedro Moreira – Ukra, E. Boateng, Diego Lopes